KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ )

Doğum sonrası kadınlarda en belirgin ve en rahatsız edici değişim karın bölgesindedir. Karın alt kısmının çamaşırın üstünden aşağıya sarkması bayanın daha önce kendine yakıştırdığı giysileri giyememesine neden olur. Bir çoğu aynanın karşısında kendini görmek bile istemez. Karın germe ameliyatı ile tüm bu şikayetlerden kurtulabilirsiniz.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat öncesi hazırlık: Bağırsak temizliği amacıyla iki gün sulu diyet, bazen müshil. Ameliyattan sonrada bir kaç gün sulu diyet.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 3 saat.

Hastanede yatış süresi: Bir gece.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Estetik cerrahinin belik en sıkıntılı ameliyatı. İlk günlerde (2–4) sadece tuvalet için ayağa kalkılabilir. Yatakta “cenin” pozisyonunda yatmak, ayağa kalkınca belden öne eğik, “iki büklüm” durmak şart. İlk bir kaç gün hafif ağrı olur. Eğer cenin pozisyonu ve yatak istirahatına uyulursa ağrı en aza iner. Yine de ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede.

Pansuman: 5 günde tamamen çıkarılıyor.

Korse: Birinci haftada hafif bir karın korsesi takılıyor ve en az üç hafta taşınıyor.

Dikişler: Alınması gereken dikiş yok.

Ne zaman işe dönülebilir: En erken 7. gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra koşuya ve diğer hafif sporlara başlanabilir. Ağırlık kaldırmak için 5-6 hafta beklemeniz şart.

Son şekil: ameliyat sonrası 10 günde ameliyat sıkıntıları bitse de son şeklini 6 ayda alır.